#Metasasiedzi - psychologia społeczna w pracy zdalnej


2.


Rok 2001 przyniósł dla fanów ekranizacji biograficznych i paradokumentalnych film "A Beautiful Mind" [Piękny umysł], w reżyserii Rona Howard'a. W jednej z kluczowych scen, reżyser podjął próbę przedstawienia, tzw. dynamiki interakcji. Głównego bohatera, Johna Forbesa Nash'a Jr. - amerykańskiego matematyka i ekonomistę, laureata, m.in. nagrody Nobla z ekonomii, zagrał Russell Crowe. 

W poniższym cytacie w dostępnym wolnym tłumaczeniu, aktorzy udowodnili, że współpraca członków grupy może przynieść lepsze efekty, niż ukierunkowanie na własny interes. Ten sam tok myślenia przeniesiemy na pracę zarówno stacjonarną, jak i zdalną. Udowodnimy ekonomiczny sens metawersum w koncepcji współpracy grupy i psychologii społecznej. Opisany scenariusz ustanowi i ułatwi zrozumienie tego, co będziemy określać jako ekonomiczną koncepcję metasąsiedzką - metasąsiedzi, #metasasiedzi.

Rozmowa w klubie studenckim - monolog R. Crowe:

- Jeśli wszyscy podejdziemy do blondynki, zablokujemy się nawzajem i nikt jej nie zdobędzie, więc podejdziemy do jej koleżanek. Nie przyjmą nas miło. Nikt nie lubi być w zastępstwie. A jeśli nie podejdziemy do blondynki, nie wejdziemy sobie w drogę i nie obrazimy innych dziewcząt. Tylko wtedy każdy z nas wygra...

- Adam Smith [filozof i ekonomista] powiedział, że rezultaty są najlepsze, kiedy każdy w grupie robi to, co dla niego najlepsze. Niezupełnie! - Najlepszy efekt będzie wtedy, kiedy każdy członek grupy zrobi to, co najlepsze dla niego i dla grupy. - Dynamika interakcji - Adam Smith był w błędzie!

Znamy wizję reżysera filmu, ciekawe uproszczone koncepcje ekonomiczne, zatem jak je teraz podważyć?

W naszym dyskursie nie chodzi nam o stosowanie matematyki, ekonomii, lecz najprostszej psychologii społecznej, w taki sposób, aby rozwiązanie stało się dla wszystkich oczywiste. Nie wszyscy są wszak matematykami i ekonomistami. 









Komentarze