#Metasasiedzi - cechy osobowości - altruista, zwycięzca, ekscentryk, badacz, sceptyk, optymista, wojownik, mediator


22. 


W trakcie warszawskiej konferencji w 2015 r. Mirek Słowikowski w swojej prezentacji opisał cechy osobowości. Według niego altruista nieświadomie sądzi: „pomagając innym zdobędę szacunek i miłość oraz będę wartościowym człowiekiem”, świadomie postępuje według zasady: „najważniejszym zadaniem jest pomaganie innym”. Altruista jest osobą troskliwą, wspaniałomyślną, niosącą innym pomoc, zaniedbującą siebie i manipulującą. Problem związany z altruistą, to: „przyjmowanie i odrzucanie pomocy”.

Osoba o cechach zwycięzcy nieświadomie uważa: „zdobędę szacunek i zbuduję poczucie wartości będąc lepszym niż inni, zarówno w pracy jak i życiu osobistym”, świadomie: „najważniejsze w życiu jest odnoszenie sukcesów zawodowych i osobistych”. Do cech osobowości zwycięzcy zaliczymy: dynamiczność, pewność siebie, zorientowanie na własny sukces i cel, umiejętność dobrego działania pod presją i w stresie. M. Słowikowski przypisał mu cechę „Kameleona”. Jego problemem jest: „potrzeba bycia najlepszym”.

Ekscentryk będzie miał nawyk nieświadomy: „zdobędę szacunek i zbuduję poczucie wartości będąc niepowtarzalnym i wyjątkowym”, a świadomie ma nawyk: „najważniejsze w życiu jest zaangażowanie emocjonalne, dzielenie się emocjami i głębokie uczucia”. Ekscentryk jest człowiekiem kreatywnym, wrażliwym, ekscentrycznym, źle znosi rywalizację, jest indywidualistą. Jego wadą jest „nadwrażliwość emocjonalna”.

Człowiek z cechami badacza nieświadomie postąpi zgodnie z zasadą: „zdobędę szacunek i zbuduję poczucie wartości poszerzając swoją wiedzę i nie angażując się bezpośrednio”, świadomie uzna: „najważniejsze w życiu jest poszerzanie wiedzy i racjonalizm”. Badacz jest racjonalistą, postępuje bez emocji, zdystansowany, głodny wiedzy i analityczny. Ma problem z bliskimi relacjami z ludźmi.

Sceptyk nieświadomie mógłby powiedzieć: „zdobędę szacunek i zbuduję poczucie wartości, kiedy będę szanowany przez grupę i stanę się jej ważnym ogniwem”, świadomie stwierdzi: „najważniejsze w życiu jest przewidzenie wszystkich zagrożeń i zapobieganie im, oraz oparcie otrzymywane od grupy, lub autorytetu”. Sceptyk jest osobą lojalną i moralną, mistrzem pracy w grupie, szuka „przeciw” nie, potrafi dostrzec „za”, jest pesymistą i uważa się go za podejrzliwego. Jego problem to „brak poczucia bezpieczeństwa”.

Osoba o cechach optymisty może nieświadomie sądzić: „zdobędę szacunek i zbuduję poczucie wartości jeżeli uda mi się nieść światu radość i szczęście”, a świadomie chce: „działać jak najwięcej, być ciągle w ruchu, nie dostrzegać ciemnej strony życia, a problemy traktować jakby ich nie było”. Optymista jest wizjonerem, zawsze optymistą, ma słomiany zapał, niesie szczęście, omija problemy, to kokiet. Ma problem z konfrontacją z problemami.

Wojownik nieświadomie wyznaje maksymę: „zdobędę szacunek i zbuduję poczucie wartości jeżeli zdobędę silną pozycję i ludzie będą się ze mną liczyli”, świadomie chciałby: „mówić głośno, mieć swoje zdanie, wprowadzać i wymierzać sprawiedliwość – wiem co jest dobre, co nie”. Wojownik ma cechy osoby asertywnej, silnej, obrońcy, uważa, że ma zawsze rację, jest stanowczy, kontroluje i prowokuje. Wojownik mógłby się zmartwić „utratą kontroli nad otoczeniem”.

M. Słowikowski wymienia jako ostatniego mediatora. Osoba o jego cechach ma nawyk nieświadomy: „zdobędę szacunek i zbuduję poczucie wartości jeżeli uda mi się zachować wewnętrzny spokój i nie powodować napięć”. Jego nawyk świadomy to: „Unikać zaangażowania, wchodzenia w konflikty, gdy jest coś do zrobienia znaleźć czynności zastępcze, zachowywać spokój”. Mediator jest człowiekiem spokojnym, harmonijnym, unika konfliktów, jest analitykiem, jest krytyczny i niezdecydowany. Mediator może mieć problem z podejmowaniem decyzji.


Zobacz więcej:






Komentarze