#Metasasiedzi - badania własne na temat pracy zdalnej i psychologii społecznej


1.


Rok 2004 przyniósł dla polskich pracowników zmiany, których nie można było wówczas zdefiniować lub do końca określić, jaki będą miały wpływ na specyfikę pracy w Polsce. Co się zmieni, które prawa i obowiązki spowodują zmianę klimatu pracowniczego? Aby zdefiniować problemy, należało dopiero je zbadać. Przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, bo o tych zmianach jest mowa, pociągnęło za sobą wiele zależności i przyniosło wiele korzyści. Polscy pracodawcy uzyskali dostęp to funduszy strukturalnych, w Polsce coraz więcej programów regionalnych pozwalało na wprowadzenie zmian w firmach. Przedsiębiorstwa inwestowały i nadal inwestują, dokonują restrukturyzacji, czyli zmian organizacyjnych, które wpływają na funkcjonowanie organizacji i sposobu pracy. Czasami polega to na de-lokalizacji w obrębie kraju, czasami na zewnątrz, innym razem jest to zamknięcie firmy, fuzje, przejęcia innych firm, redukcje, wprowadzanie nowych form wykonywanej pracy, zmiana obowiązków pracowników, zwiększenie zakresu odpowiedzialności i wzrost liczby obowiązków, czy przyjmowanie nowych osób do pracy. Należało zbadać czy zmiany takie zwiększają ryzyko powstania negatywnych zjawisk społecznych, jak np. mobbing, przemoc czy dyskryminacja, czyli zebrać dane, przeanalizować i wyciągnąć wnioski.

Zmiany na rynku pracy i w przedsiębiorstwach, zwiększenie wymagań, stawianie na wzrost produktywności, przyniosły nie tylko te negatywne zjawiska, ale wpłynęły na obniżenie morale, odchodzenie wartościowych pracowników, pogorszenie zdrowia i samopoczucia pracownika. Przyczyniły się w krótkim czasie do wzrostu absencji chorobowych, które zwiększyły koszty funkcjonowania firm oraz instytucji ubezpieczających. Dla firm absencja wiąże się z większym obłożeniem finansowym w trakcie trwania krótkiego zwolnienia, dla instytucji, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, są to wielokrotnie większe koszty, które wynikają, np. z konieczności leczenia pracownika. Wzrost kosztów uzyskania przychodu nie jest jedynym problemem. Bardziej istotnym wydaje się inny negatywny skutek takiej działalności, a jest nim stres.

Powyższy przyczynek jest początkiem dociekań własnych na temat nowych zjawisk, które powstały wskutek zmiany specyfiki pracy - ze stacjonarnej na zdalną, oraz wyników badań, które zdaniem autora, można zauważyć w zakresie psychologii społecznej. W badaniach własnych wykorzystano rozstrzygnięcia ze współautorskiej książki "Stres w pracy". Zadaniem autora jest dostosowanie poprzedniej publikacji do realiów pracy zdalnej oraz najnowszych badań dotyczących, m.in. stresu, lecz na podstawie popularnonaukowych publikacji, wywiadów ze znanymi osobami, biografii, adaptacji filmowych, a także wypowiedzi użytkowników mediów społecznościowych. 




Komentarze

Popularne posty