6.
EU-OSHA jako jeden z beneficjentów funduszów, przyznanych w ramach realizacji strategii "Europa 2020", zrealizowała projekt, którego zadaniem było zbadanie czynników mogących działać na „zielone miejsca pracy”. Dotyczył on prognozowania potencjalnych zagrożeń w sektorze ochrony środowiska, ustalenia czy pracownicy są dostatecznie informowani oraz identyfikacji kluczowych obszarów zagrożeń, jak energia wiatrowa, instalacje solarne i budownictwo ekologiczne. Inny projekt, pod nazwą "Bezpieczne i zdrowe warunki pracy dla osób w każdym wieku", dotyczył badań przedsiębiorstw pod względem nowych zagrożeń w pracy u osób starszych, przedłużenia ich zatrudnienia i zwiększenia produktywności. Analizowano przedsiębiorstwa w ramach europejskiego badania ESENER, czyli szczegółowych sondaży, które są przeprowadzane co pięć lat. Na podstawie drugiego badania, w którym wzięło udział 49 tys. uczestników z 36 krajów, ustalono, co ważne, nowe, słabo poznane problemy, jak zagrożenia psychospołeczne.
- Zagrożeniom lepiej jest przeciwdziałać niż minimalizować ich skutki - w myśl tej dewizy tworzone są narzędzia do oceny ryzyka zawodowego. Jednym z nich jest narzędzie online opracowane przez EU-OSHA, pod nazwą OiRA. Pozwala ono w prosty sposób analizować zagrożenia w pracy, a przez to zmniejszyć absencję w pracy i rotację pracowników, poprawia jakość komunikacji dzięki ogólnodostępnej platformie. Czynnikiem decydującym przy tworzeniu serwisu było ułatwienie pracy przedsiębiorstwom. Podobnym celem kierowano się przy produkcji filmów animowanych z Napo, który dzięki humorowi pozwala na łatwiejsze przyswojenie wiedzy. Chociaż jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, to zawiera omówienie szeregu praktycznych rozwiązań. Utrwala u dzieci świadomość i kształtuje dobre nawyki. Chęć utrwalania i przyswajania wiedzy towarzyszyła również rozwiązaniom zastosowanym przy tworzeniu internetowej encyklopedii dla specjalistów ds. BHP. Za sprawą encyklopedii stworzono platformę do kontaktu ze społecznością zainteresowaną bezpieczeństwem pracy.
Platformą #metasasiedzi, lub raczej strukturą dla pracy zdalnej oraz badania zagrożeń i oceny ryzyka zawodowego jest Grupa Sąsiedzi, która prowadzi szereg grup na terenie polskich miast i regionów geograficznych, m.in.: Rzeszów, Kraków, Zakopane oraz Bieszczady. W ramach opisywanych grup powstały najważniejsze i najużyteczniejsze zagadnienia wybrane przez Sąsiadów, jak np.: praca, nieruchomości, gastronomia, rodzicielstwo, sklepy, psychologia i medycyna, czy grupa metacrossingowa do wymiany rzeczy, adopcji zwierząt oraz zbiórek charytatywnych. Każde zagadnienie oznacza osobną grupę i osobną społeczność, chociaż do grup mogą też należeć ci sami Sąsiedzi. Dzięki wielu grupom i różnorodności opisanych zagadnień możliwe było określenie najważniejszych problemów, jak komunikacja, praca zdalna, zagrożenia psychospołeczne, role Administratora, współpracowników, Sąsiadów, rzeczywistość wirtualna VR (virtual reality) czy bezpieczeństwo użytkowników i algorytmy dla botów.
Komentarze
Prześlij komentarz