#Metasasiedzi - metawersum i algorytmy


3.


W książce sprzed czterech lat "Stres w pracy" zadaniem autorów była próba zdefiniowania tego, czym jest stres, który pojawia się w pracy, analiza jednej z europejskich kampanii poświęconej zarządzaniu stresem i zagrożeniami psychospołecznymi w pracy: "Stres w pracy? Nie dziękuję!", opisanie jej częściowych wyników i działań, próba wskazania na konsekwencje stresu oraz możliwe metody prewencji i leczenia skutków. Na ile to możliwe, starano się wtedy skupić uwagę na możliwościach występowania stresu u pracowników administracji, jako jednej z wielu grup zawodowych, które zostały poddane badaniu i do których była skierowana kampania. Nie była to jedyna lub najważniejsza grupa, ponieważ stres może występować u wszystkich grup zawodowych. Wiązało się to raczej z konieczności zawężenia zagadnienia do nakreślonych ram objętościowych oraz przekonaniem, że jednymi z głównych winowajców występowania stresu wśród pracowników mogą być niedostatecznie wyszkoleni pracownicy wyższego szczebla - co dzisiaj wydaje się błędną tezą.

Treść książki "Stres w pracy" przygotowano na podstawie materiałów przekazanych na mailową prośbę autorów przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB), który był jednym z polskich partnerów europejskiego organizatora kampanii: Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). Kampania była realizowana w latach 2014-2015. Dzięki serdeczności prawników CIOP-u uzyskano różne opracowania, przewodniki, sprawozdania, broszury, streszczenia, gadżety promocyjne, płytę CD z materiałami pokonferencyjnymi z 2015 r. oraz płytę DVD ze znaną serią filmów dla instruktorów BHP z Napo w roli głównej: "Napo in... When stress strikes!" Na podstawie kwerendy przekazanych materiałów oraz bazy informacyjnej poświęconej kampanii, na stronie internetowej CIOP-u, sformułowano najważniejsze spostrzeżenia, które chcemy rozwinąć o problemy pracy zdalnej i psychologii społecznej.

Jakie kwestie wydają się najważniejsze dla koncepcji metasąsiadów? Przede wszystkim mogą to być definicja metawersum, osamotnienie, dynamika interakcji, zmiany i relacje, algorytmy metawersum, strategie negocjacji, rachunek zmiennych, wielokrotność rozwiązań, język metawersum i metasąsiadów, netykieta, role moderatorów, administratorów, liderów, inicjatorów konwersacji, ekspertów, Sąsiadów, niezalogowanych użytkowników i beneficjentów #metasasiedzi.

Ciekawy wydaje się też problem algorytmu dla botów w pracy zdalnej i ustawień automatycznych: algorytm - alert - słowo kluczowe - wzór - kod - szyfr.

Warto zadać sobie ważne pytanie - jakie jeszcze problemy należy zbadać?




Komentarze