#Metasasiedzi - bezpieczeństwo użytkowników


8. 


"Kampania Stres w pracy? Nie dziękuję!" miała na celu przede wszystkim promować zarządzanie stresem i zagrożeniami psychospołecznymi, które są związane z wykonywaniem pracy oraz zapobiegać negatywnym skutkom dla pracowników, pracodawców i gospodarki, w myśl zasady, że skuteczna kontrola tych zagrożeń przyczyni się do stworzenia środowiska pracy ze zdrowymi pracownikami, wysokim poziomem kultury bezpieczeństwa i lepszymi wynikami firmy. Celem kampanii było, m.in. zapewnienie wsparcia i doradztwa zarzadzania stresem, promocja praktycznych narzędzi zarządzania zagrożeniami, zmiana i poprawa postrzegania zdrowia i bezpieczeństwa.

EU-OSHA zaprosiła do udziału w kampanii wszystkie organizacje i osoby indywidualne, objęła zasięgiem społeczności lokalne, krajowe i europejskie, m.in. sektor publiczny i prywatny, menedżerów, przełożonych i pracowników, specjalistów ds. BHP, przedstawicieli związków zawodowych, organizacje i osoby związane z BHP. Udział w akacji polegał na publikowaniu i upowszechnianiu materiałów kampanii, organizacji konferencji, seminariów i warsztatów, stosowaniu i promowaniu narzędzi do zarządzania opisywanymi zagrożeniami, udziale w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk, Tygodniach Bezpieczeństwa. Dzięki zaangażowaniu można było uzyskać oficjalny status partnera.

Europejska kampania odbyła się we wszystkich krajach UE, a co najważniejsze, w Polsce, w której podobnie jak w całej wspólnocie europejskiej stres i zagrożenia psychospołeczne w pracy mogły być lekceważone. Być może większą rolę odgrywało uświadamianie społeczeństw i edukowanie, że stres istnieje, pogłębia się i ma coraz większy obszar oddziaływania. W Europie szacuje się, że stres jest na drugim miejscu, wśród wskazywanych powodów problemów zdrowotnych, które wynikają z pracy. Stres i zagrożenia psychospołeczne występują w każdym miejscu, mogą odpowiadać nawet za 50-60% dni absencji w pracy, a złe warunki psychospołeczne mogą odbijać się na zdrowiu pracowników.

Jednym z podstawowych zadań Grupy Sąsiedzi jest dbanie o bezpieczeństwo użytkowników w ramach własnej kampanii #metasasiedzi. W tym celu stosujemy hashtag #sasiedzialert, który można odnaleźć na stronie głównej każdej z grup oraz w menu, w zakładce "Tematy". Aby otagować post należy w poście zamieścić krzyżyk "#" oraz notkę "sasiedzialert" bez użycia spacji i znaków diaktrytycznych. W tym samym menu, w zakładce "Polecane" (dawniej "Ogłoszenia") można odnaleźć informacje o polecanych instytucjach do kontaktu, w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub innych naruszeń, w tym łamania prac pracowników. Grupa Sąsiedzi przesyła również informację o polecanych kontaktach poprzez stronę Sąsiedzi Rzeszów oraz inne strony. W ramach polityki informacyjnej publikujemy linki do strony Policji z najważniejszymi informacjami, które są publikowane każdego dnia.


Komentarze

Popularne posty